HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Dobrila Blog 2024-07-01

Sve o HPV virusu, kondilomima, dijagnostici i lečenju. Da li vakcine protiv raka grlića materice zaista deluju? Najčešća pitanja i iskustva.

HPV, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Kondilomi, papilomi, virusne bradavice – sve su to imena za veoma neprijatnu, polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može biti izuzetno neprijatna zbog teškog lečenja, čestih recidiva i mogućnosti prelaska u kancer. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su kondilomi, kako se prepoznaju, leče i da li postoje efikasne vakcine protiv HPV-a.

Šta su kondilomi i kako izgledaju?

Kondilomi su izrasline na koži ili sluzokoži uzrokovane HPV virusom. Najčešće se javljaju u genitalnoj regiji – na vagini, penisu, anusu ili testisima. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u unutrašnjosti vagine. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.

Izgledaju kao mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, beličaste ili ružičaste boje, sa površinom koja podseća na karfiol. Mogu biti sitne kao zrno graška, ali i narasti do veoma voluminoznih izraslina.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Teoretski je moguć i prenos oralnim seksom, ali je takva pojava retka.

Dijagnoza i česta pogrešna dijagnoza

Dijagnoza se postavlja klinički, a potvrđuje histološkim i imunološkim ispitivanjima. Međutim, često dolazi do pogrešnih dijagnoza. Neki lekari mogu pogrešno identifikovati polipozu ili druge benignije promene kao kondilome, što može dovesti do nepotrebnih hirurških intervencija. Zbog toga je važno tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre početka terapije.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i iscrpljujuće. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju (tečni azot) – bezbolno spaljivanje koje se ponavlja svaka 3-4 dana
  • Laser – efikasno za unutrašnje kondilome
  • Hirurško uklanjanje
  • Topikalne terapije (podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil)

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa (bradavice), a ne i sam virus koji može ostati u telu.

HPV i trudnoća

Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. U slučaju izraženih promena na grliću materice, laserska vaporizacija se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja.

Vakcine protiv HPV-a

U Srbiju su pre nekoliko godina stigle vakcine protiv najopasnijih tipova HPV-a koji mogu dovesti do raka grlića materice. Postoje dve vrste vakcina koje se daju u tri doze. Cena po dozi iznosi oko 150 evra.

Vakcine su najefikasnije ako se daju devojkama pre početka seksualnog života (između 9 i 26 godina), ali mogu biti korisne i za starije žene. Kliničke studije pokazale su 100% efikasnost u sprečavanju raka grlića među ženama koje su prvi put bile izložene virusu nakon vakcinacije.

Statistike koje zabrinjavaju

U Srbiji svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije 1.400 novih slučajeva. Ova bolest je drugi najčešći uzrok smrti žena širom sveta, a Srbija je među zemljama sa najviše obolelih.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključno je pravovremeno prepoznavanje i lečenje, kao i traženje drugog mišljenja pre početka terapije. Vakcine predstavljaju najbolju prevenciju protiv najopasnijih tipova HPV-a koji mogu dovesti do raka. Redovni ginekološki pregledi ostaju najbolji način za rano otkrivanje bilo kakvih promena.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.